Sık Sorulan Sorular

📑 Geveze ile ilgili en sık sorulan sorular

Sohbet odalarına bağlanabilmenin bir kaç farklı yolu vardır. Bunlardan en basit olanı ve önerileni, web tarayıcınız ile sohbet sayfası üzerinden yapılan bağlantıdır. IRC üzerinden bağlanabilmek için, kullandığınız cihaza göre IRC istemcileri farklılık gösterebilir. Masaüstü için mIRC, iOS için IRCCloud, Android cihazlar için AndroIRC en çok tercih edilen IRC istemcileridir.
www.geveze.com ve ilgili alt linklerdeki bağlantılar üzerinden paylaşılan verileriniz, HTTPS protokolünden Let's Encrypt sertifikaları ile şifrelenip, IRC'deki anlık verileriniz ise TLS (SSL) TLSv1.3 üzerinden aktarılmaktadır.
Hayır! Türkiye'deki IRC tabanlı mesajlaşma sitelerinde en çok kullanılan IRC daemon versiyonu, UnrealIRCd-3.2.x üzerine kuruludur. Bu versiyon özeldeki yazışmalara erişebilme (spy) modülüne sahiptir. Geveze.com olarak, HybridIRC tarafından InspIRCd-3.13.0 versiyonu sağlanmaktadır ve özeldeki yazışmaları okuma modülü bulunmamaktadır. HybridIRC üzerinde yüklü olan modülleri görmek için /modules komutunu uygulayınız.
Sitenize sohbet uygulaması eklemek için sitene-sohbet-ekle sayfasını ziyaret ediniz.
Kullandığınız takma adı, diğer bir deyişle rumuzu veya nicki kaydetmek için, sohbet sayfası üzerinden bağlantınızı gerçekleştirdikten sonra, uygulama üzerindeki sol üst köşede 'HybridIRC' penceresinde (önerilen), /msg nickserv register şifre email komutunu uygulayınız. Burada dikkat etmeniz gereken kayıt işleminin gerçekleşebilmesi için, geçerli bir e-mail adresi yazmanız gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra e-mail adresinize 'HybridIRC Account Registration' tarafından, e-mail adresinizi doğrulamak için bir kod gelecektir. Bu e-mail içindeki verification, yani onay kodunu, HybridIRC penceresine kopyalamanız gerekmektedir.
Sohbet'e bağlı durumdayken, /join #kanal komutu ile kaydetmek istediğiniz kanala girip, /cs register #kanal komutu ile kanal kaydetme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kaydetmek istediğiniz kanalın kayıtlı olup olmadığını kontrol etmek için /cs info #kanal komutu ile görebilirsiniz.
Engellemek istediğiniz birinin nickini IRC üzerinden /ignore nick komutu ile, o kişinin IP/hostmask adresini engellemek için ise /ignore nick 2 komutuyla engelleyebilirsiniz.
Özel görüşmelerinizi kapatmak için /mode nickiniz +D, açmak için ise /mode nickiniz -D komutunu yazmanız gerekmektedir. Daha fazla kullanıcı modlarını görebilmek için /helpop umodes komutunu uygulayınız.
Evet, geveze.com'un bağlı olduğu sunucular (HybridIRC sanal makinelerinde barındırılan hizmetler), IPv4/IPv6 protokolünü desteklemektedir.
Geveze.com sohbet odaları ve sağladığı hizmetler tamamen ücretsizdir.
Bu sayfada size yeteri kadar yardımcı olamadıysak, #geveze kanalındaki operatörler ile çekinmeden görüşebilirsiniz.